Scratch Yarışma-2018
“Scratch Benim Oyunum” Eğitsel Oyun Tasarım Yarışması

Eğitsel oyun tasarım yarışması alanında bir ilk olan ilkini geçen yıl düzenlediğimiz “Scratch Benim Oyunum” yarışmasının final programı 1 Haziran Cuma günü okulumuzda gerçekleşti.

Okulumuz  Bilgisayar Öğretmeni Müge Tufan koordinatörlüğünde öğrencilerimize algoritmik düşünmeyi öğretmek, programlamayı sevdirmek ve oyunları yapmanın, oynamak kadar zevkli olabileceğini onlara fark ettirmek amacıyla düzenlenen Scracth Eğitsel Oyun Tasarım Yarışmasına 31 öğrenci katıldı. Katılımcılardan 15’i finale kalmayı başardı.

İzmir Büyükçiğli Özel Türk Ortaokulu, Özel Buca Fen Bilimleri Ortaokulu, Özel Ege Alsancak Koleji, Özel Ege Lisesi, Özel Karşıyaka Piri Reis Okulları, Özel Karşıyaka Takev İlköğretim Okulu ve MEV Koleji Özel Güzelbahçe Ortaokulu olmak üzere yedifarklı okuldan toplamda dokuz proje yarışma yönergelerine uygun şekilde oyunlarını programlayarak finale kalmaya hak kazandılar.

Yarışmaya katılan öğrenciler, oyun içeriklerini sosyal bilgiler, fen bilimleri ve matematik derslerinden birini seçerek hazırladılar. Her oyunun bir hikayesi var ve bu derslerden sorulan sorulara doğru yanıt verenler, oyunda bir sonraki aşamaya geçebiliyor. Öğrenciler, kendi hayal ürünleri olan oyunları ve kahramanlarını hayata geçirmiş olmalarının yanı sıra oyunu oynamaktan ziyade bir bilgisayar oyununu kurgulamanın ve programlamanın sabır, zaman ve emek gerektirdiğini daha iyi anladılar.

Oyun oynarken ders çalışmanın bir yolunu da oluşturdukları bilgisayar oyunlarıyla bulan öğrencilerin emeğini, Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Bilgisayar Yazılımı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Sayın Doç. Dr. Vecdi AYTAÇ, Ege Üniversitesi Matematik Bölümü Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Sayın Doç. Dr. Aysun AYTAÇ, Ege Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölüm Başkan Yardımcısı Sayın Doç. Dr. Tarık KIŞLA değerlendirdi.

Oyunlardaki ders içerikleri ile ilgili değerlendirmelerde jüri üyelerine Matematik Öğretmenimiz Melike AYDIN, Sosyal Bilgiler Zümre Başkanımız Mine AYGÜL KAYA ve Fen Bilimleri Zümre Başkanımız Elif KARDAĞLI yardımcı oldu.

Türkçe öğretmenimiz Esra ONUR YİĞİT programın akışını gerçekleştirirken, Proje Koordinatörü Bilgisayar Öğretmenimiz Müge TUFAN’a Hasan Mert HIDIR, Ceren AYTAÇ ve Ali İNANIR asistanlık ettiler. Jürilerimiz final programından önce her finalistimiz ile teker teker görüşerek oyunları hakkında kendilerinden bilgiler aldılar. Öğrencilerimiz mülakata katılırken, değerli öğretmenleri ve misafirlerimiz ile kütüphanemizde söyleşimiz gerçekleşti. Görevli öğrencilerimiz kendilerine eşlik ederek okulumuzu gezdirdiler.

Yarışmanın finalistleri ise şöyleydi:

  • Özel Ege Lisesinden Bade MEÇİK’in Fen Bilimleri içerikli oyunu “CANLILAR”
  • MEV Koleji Özel Güzelbahçe Ortaokulundan Bersu KAŞIKÇI’nın 3 Dersi Kapsayan oyunu “DOSTLUK”
  • İzmir Büyükçiğli Özel Türk Ortaokulundan Ceren TÜRKYILMAZ’ın sosyal bilgiler içerikli oyunu “COĞRAFİ BÖLGELER”
  • MEV Koleji Özel Güzelbahçe Ortaokulundan Damla İNCEBIYIK’ın Matematik içerikli oyunu “ZORLU KAÇIŞ”
  • Özel Karşıyaka Piri Reis Okullarından Deniz Kaan KAHRAMAN, Artun KISMALI ve Era Deniz TAYLAN’ın birlikte hazırladıkları fen bilimleri içerikli oyunları “SCIENCE WORLD”
  • Özel Ege Alsancak Koleji Ortaokulundan Emir ENGİN ve Deniz IRMAK’ın matematik içerikli oyunları “PARKUR SORULARI”
  • İzmir Büyükçiğli Özel Türk Ortaokulundan Emre EYGİ’nin matematik içerikli oyunu “ÇARPIM TABLOSU”
  • Özel Buca Fen Bilimleri Ortaokulundan Özge ÇAMOĞLU’nun matematik içerikli oyunu “FBO KARGO”
  • Özel Karşıyaka Takev İlköğretim Ortaokulundan Poyraz GENÇ’in matematik içerikli oyunu “MATEMATİK SINAVI”

 

Program akışı içerisinde finalistlerimiz oyunlarını izleyicilere ve jüri üyelerine son kez kısa videolar ile tanıttıktan sonra jürimiz finalistlerimizin oyunlarını değerlendirirken okulumuz 5-C sınıfı öğrencilerimizden oluşan “FARKIMIZ VAR” grubunun yetenekli dansçıları Deniz MEMİK, Ela Ayşe SOPACI, Nehir UYAR, Taylan PEKDOĞAN, Çınar ÖLMEZTÜRK, Ela ÜNSAL koreografilerini başarıyla sahnelediler.

Jürimizin değerlendirmeleri sonucunda 7-A sınıfından öğrencimiz Damla İNCEBIYIK “ZORLU KAÇIŞ” adlı oyunu ile birinci, Özel Buca Fen Bilimleri Ortaokulundan Özge ÇAMOĞLU  “FBO KARGO” adlı oyunu ile ikinci, Özel Karşıyaka Piri Reis Okullarından Deniz Kaan KAHRAMAN, Artun KISMALI ve Era Deniz TAYLAN’ın birlikte hazırladıkları  “SCIENCE WORLD” adlı oyun üçüncülüğü elde etti.

Yarışmada birincilik ödülü Fikri Eron Tuhafiye’den 500 TL hediye çekiydi. İkinci olan öğrenci ASA Büro malzemelerinden 1 adet yazıcı, üçüncü olan öğrenci MEV’den 1 Tb harici disk kazandı. Her finaliste 32 Gb flash bellek ve okulumuz tarafından hazırlanan çantalar hediye edildi.

Derece alan öğrencilerimize ödüllerini ve belgelerini jüri üyelerimiz Doç. Dr. Vecdi AYTAÇ, Doç. Dr. Aysun AYTAÇ, Doç. Dr. Tarık KIŞLA, Müdür Yardımcıları Murat AKTEPE ve Belgin ŞANLITÜRK birlikte taktim ettiler.

Finale kalamayan ancak hazırladıkları oyunlar ile başarı gösteren öğrencilerin ödüllerini Müdür Yardımcısı Murat AKTEPE taktim etti. Emir CANITEZ, Uğuralp GÜNDOĞA, Gürgün GÜRSEL, Ada GÜLTEKİN, Arda BÖLÜKBAŞI, İrem AKUYGUR, Ekinsu BİNGÖL, Hasan Batu BOLAK, Özgür ABACIOĞLU, Rüzgar AVCI, Defne AYDIN, Yaren YILDIRIM ve Arda TABAKLAR başarı belgelerini aldılar.

Etkinlikte dansları, sunumlara verdikleri desteleri ve misafirperverlikleri ile teşekkür belgesi almayı hak eden öğrencilerimiz Hasan Mert HIDIR, Ceren AYTAÇ, Ali İNANIR, Deniz MEMİK, Ela Ayşe SOPACI, Nehir UYAR, Taylan PEKDOĞAN, Çınar ÖLMEZTÜRK ve Ela ÜNSAL’a belgelerini Müdür Yardımcısı Belgin ŞANLITÜRK taktim ettiler.

Törende katılımcı öğrencileri yetiştiren onlara kodlamayı sevdiren öğretmenleri Gamze KEYİFLİ, Filiz ÖNBAŞ, Gamze KAVAS, Mehmet CAN KÜMÜK, Elçin GÜNEŞ ÇAKAL, Buket ÖZDEMİR, Gülsüm ŞENTÜMÜR’e teşekkür belgelerini, başarılı finalistlerimiz Bade MEÇİK, Bersu KAŞIKÇI, Ceren TÜRKYILMAZ, Damla İNCEBIYIK, Deniz Kaan KAHRAMAN, Artun KISMALI, Era Deniz TAYLAN, Emir ENGİN, Deniz IRMAK, Emre EYGİ, Özge ÇAMOĞLU ve Poyraz GENÇ’e başarı belgelerini bilgisayar öğretmenimiz ve proje sorumlusu Müge TUFAN verdi.

Koordinatör Müdürü Murat ZORLUER, okul dışında bir programa katıldıkları için programa katılamadılar ancak kendileri “Scratch Benim Oyunum” Eğitsel Oyun Tasarımı Proje yarışmasının gerçekleşmesi sürecinde desteklerini esirgemeyen Ege Üniversitesinden saygıdeğer jüri üyelerimize, sponsorlarımız Fikri Eron Tuhafiye firma sahibi Sayın Haluk ERON’a, ASA Büro Malzemelerinden Hakan OĞUZ’a ve projelerimizi her zaman destekleyen Milli Eğitim Vakfına; bilgisayar, matematik, Türkçe, fen bilimleri ve sosyal bilgiler öğretmenlerimize, bilgi işlem ve ses ekibine teşekkür etti.

Haber Kaynağı : tıklayınız